Dünyaya Baktığımız Yol

Behçet Çelik'in yazılarını bir araya getirdiği Dünyaya Baktığımız Yol çok yakında İletişim Yayınları tarafından yayımlanıyor.


Behçet Çelik, Dünya Baktığımız Yol’da bir araya gelen yazılarında Orhan Kemal’den Refik Halid’e, Sevgi Soysal’dan Nezihe Meriç’e, Suat Derviş’ten Behçet Necatigil’e uzanan geniş bir alanda edebiyatımızda önemli bir yeri olan isimlerin metinleri üzerine düşünüyor.  Öykü ve romanlarıyla tanıdığımız Çelik'in edebiyatçı “bakışı” okurlara, metinler ve yazarlara “ulaşabilecekleri” farklı yollar gösteriyor.

Aynı zamanda edebiyatın hukukla, barışla, çocukla arasındaki ilişki üzerine söz söyleyen yazıların da yer aldığı Dünya Baktığımız Yol, hem geçmişten bugüne, hem bugünden geçmişe bakabileceğimiz özgün bir pencere açıyor.

Dünyaya Baktığımız Yol Hakkında

SÖYLEŞİ: EDEBİYAT ÜZERİNE DÜŞÜNMEK - SADİ ÜNLÜ 

Posted by Admin Sunday, November 14, 2021 12:56:00 PM
Öncelikle, öykü-roman gibi kurmaca türlerde eser veren biri olarak, “kurmaca” üzerine düşünmek sizin için ne ifade ediyor? Kurmaca üzerine düşünmenin iki ana ekseni olduğu kanısındayım. İlki, o kurmacanın düşünsel boyutu, yani o metnin bizi yönlendirdiği düşünceler, odaklandığı, tartıştığı, açtığı (bazen de kapattığı) meseleler, sadece bunlar değil o metnin bize bir imkân olarak sunduğu... read more
 

Kitaplar

Kitapların üzerine tıklayarak o kitapla ilgili basında çıkmış yazı ve söyleşilere ulaşabilirsiniz.